Infolinia

Pon-Pt (8:00-16:00)

tel. 785 994 961

Co to są lumeny?
Co to są lumeny?

Co to są lumeny?

Odpowiednie oświetlenie mieszkania to klucz nie tylko do wydobycia z wnętrz ich charakteru, ale też podstawa do tego, aby móc komfortowo w mieszkaniu funkcjonować. Szukając idealnych lamp czy żyrandoli często zapominamy, że kluczową rolą odgrywają jednak żarówki, ich moc oraz ilość lumenów. Co to jest lumen? Czy wiemy, co oznacza ilość lumenów w przypadku konkretnych żarówek?

Co to jest lumen?

Jeszcze kilka lat temu na opakowaniach żarówek jedną z kluczowych informacji była ilość watów – czyli ilość energii, którą żarówka zużyje podczas swojej pracy. Informacja ta nie była jednak precyzyjna – nie dawała nam ona jasnej informacji, jak silne światło będzie dawać żarówka. Dzisiaj na opakowaniach widzimy wartość wyrażoną w lumenach – co to jest lumen? Lumeny wskazują ilość światła emitowanego przez lampę - lumeny są miarą strumienia świetlnego.

Co oznacza ilość lumenów?

Zastanawiając się, co oznacza ilość lumenów wystarczy zerknąć na opakowania żarówek. Ilość lumenów wyrażona w cyfrach oznaczają miarę strumienia świetlnego oraz tego, jak jasno świecić będzie wybrana przez nas żarówka. W przypadku żarówek LED większa ilość diod powoduje zwiększenie ilości lumenów emitowanych przez żarówkę.

Lumeny a waty

Wiele osób mylnie sądzi, że im wyższa wartość żarówki w watach, tym również wysoka ilość lumenów – pamiętajmy, że nie jest to zasadą. Wiedząc już, co to jest lumen musimy wiedzieć, że lumeny a waty nie muszą wzrastać wykładniczo, a producenci mogą zaoferować nam żarówki LED o mocy 6W zarówno o wartości 500-600 lumenów, jak i 700 lumenów. Czy lumeny a waty można przeliczyć? Okazuje się, że tak – szczególnie w zestawieniu z klasycznymi żarówkami. Żarówka o mocy 25W odpowiada liczbie 250 lumenów. Żarówka 80W odpowiada liczbie 980 lumenów.

Polecamy sprawdzić ofertę naszego sklepu na żarówki LED

Jaka ilość lumenów będzie odpowiednia dla konkretnych wnętrz w mieszkaniu?

Wiedząc już, jak mają się do siebie lumeny a waty oraz co oznacza ilość lumenów możemy zastanowić się, jakie oświetlenie wybrać do konkretnych pomieszczeń w naszym domach czy mieszkaniach. Zasadniczo przyjmuje się, że określona ilość lumenów powinna przypadać na jeden metr kwadratowy – jest to ok. 200-400 lumenów, w praktyce jednak to my sami decydujemy o tym, jak duże natężenie światła ma być w naszych salonach, łazienkach czy w sypialniach. Istotne jest również to, jak wysokie są te pomieszczenia, jak wiele naturalnego światła do nich wpada oraz... jaki jest kolor ścian! Wszystkie te czynniki mogą wspierać działanie żarówek lub też wymuszać na nas zastosowanie większej ilości punktów świetlnych. W pokojach dziennych czy gabinetach zadbajmy o dużą ilość światła, aby móc wygodnie czytać, oglądać TV, pracować, spędzać czas z bliskimi. W naszych sypialniach ilość lumenów może być mniejsza – wynika to z funkcji sypialni i faktu, że pomieszczenie to ma sprzyjać relaksowi, a silne światło uniemożliwi odpoczynek. O odpowiednie oświetlenie zadbajmy również w łazienkach czy toaletach, szczególnie, jeśli nie mają one dostępu do naturalnych źródeł światła.

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl